Českoslovenští letci - přednášky pro školy

Přednáška, 18. 03. 2019 08:00 - 12:00

V knihovně se to opět hemžilo mládeží. Knihovnu navštívil soukromý historik PhDr. Daniel Švec a vzpomínal na československé letce, kteří v době 2. světové války bojovali za naši vlast ve službách britského letectva. Přednáška byla připravena pro studenty 9. ročníků ZŠ Masarykova a  Gymnázia Ostrov. Připravenou prezentaci doplňoval zajímavým povídáním o tom, čím si museli tito odvážní muži projít a jaké kruté osudy je čekaly po válce. Studenty pan Švec zaujal autentickou uniformou letců RAF, ve které přednášel. Mohli se také podívat na výbavu, kterou měli letci při sobě, ať už to byly různé mapy, kompasy, sterilizační tablety, věci pro osobní hygienu, nebo třeba mohli nahlédnout do deníku jednoho z letců.

Při přednášce byla vyzdvihnuta jména generálporučíků a legend československého letectva Františka Fajtla a Františka Peřiny, ale také byly zmíněny i tragické osudy armádního generála/Air marshala RNDr. Karla Janouška a plukovníka in memoriam Františka Truhláře.
Přednáška byla velice zajímavá a žáci měli o téma opravdu velký zájem. Někteří z nich přišli dokonce i na povídání pro veřejnost, které se konalo ve stejný den, v podvečer. Činy těchto mužů by se měly připomínat a z minulosti bychom se měli poučit, proto jsme se rozhodli uspořádat ještě další dvě přednášky, a to Českoslovenští letci Karlovarského kraje v RAF (15. 4.) a Českoslovenští letci Plzeňského kraje (29. 5.). Obě přednášky se budou konat od 17 hodin v Městské knihovně Ostrov a je třeba si na ně rezervovat vstupenky.

https://mkostrov.cz354 224 970info@mkostrov.cz