CZE | ENG | DEU
Facebook knihovnyInstagram knihovnyYouTube knihovny

Městská knihovna Ostrov

Den vítězství a co bylo dál

Obrázek k akci

Den vítězství – 8. květen 1945. Den, kdy v Evropě skončil nejkrvavější válečný konflikt novodobých dějin. Každoroční výročí, dnes už někteří snad ani nevnímají. Vždyť od hrůzného konfliktu uplynulo už bez mála 80 let. Nikdo jistě nečekal, že se válka do Evropy ještě někdy vrátí. Dnes však válka kolem nás znovu rezonuje. Je nezbytné neustále si připomínat, jaké zlo v sobě války ukrývají.

Na osvobození naší vlasti se podílela nejen rudá armáda, ale i americké vojsko. Na mnohých místech Československa se zbraní chopili i obyčejní lidé. Nejinak tomu bylo i v Ostrově, kde iniciativu převzala hrstka totálně nasazených Čechů. Žádná velká bitva, žádné válečné tažení, které by se zapsalo do učebnic dějepisu. Přesto si hrstka Čechů v německém moři zaslouží náš obdiv. Vždyť po deset dnů, než dorazila armáda, byla bezpečnost města na jejich bedrech. A úkolů bylo mnoho – váleční zajatci, národní hosté, lazaretní vlaky, rabování… Pomoc dorazila až s vojáky štábního kapitána Arnošta. 

Za krátko po armádě přichází už první četníci, železničáři, pošťáci a za nimi už noví osídlenci… Jedni s nadějí přichází, druzí se slzami v očích opouští svůj domov.

Nejen o květnu 1945, ale také o poválečném vývoji našeho města bude přednáška Ing. Josefa Mackeho.

 Informace

Začátek:
11. 05. 2023 17:00

Konec:
11. 05. 2023 18:30

Rezervace vstupenek do:
11. 05. 2023

Doporučeno pro:
Všechny

Umístění:
Učebna

Kategorie:
Přednáška

Tisk:
A4 k tisku

Informace

Akce již proběhla. Děkujeme za Váš zájem o ni.

Fotogalerie - Den vítězství a co bylo dál

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu
Zdroje Portál knihovny.cz
O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.

Prohlášení o přístupnosti.