CZE | ENG | DEU

Zámecký park 224, 363 01 Ostrov

Městská knihovna Ostrov - Logo

The sound of SILENCE

Obrázek k akci

Výstava obrazů a soch, autoři: Jiří Lain, Pavel Vítek, Jana JANE Veselá

Jana JANE Veselá - ostrovská malířka

Narodila se v roce 1986. Vystudovala Střední průmyslovou školu keramickou v Karlových Varech, obor design keramiky a porcelánu. Škola byla základem a dobrou motivací k následné samostatné tvorbě. A to především díky profesorům Hánovi a Bártovi. Po střední škole začala studovat VŠ, ale z osobních důvodů studium nemohla dokončit. Podobně jako k výtvarnému umění, má vřelý vztah k literatuře. Píše niternou poezii, pohádky a povídky. V roce 2004 a 2005 se zúčastnila soutěží v Plzni a Příbrami, kde v kategorii poezie zvítězila. Za své básně získala čestné uznání města Trutnova, kde publikovala v časopisech. Naposledy (2018) přispěla do sborníku „Literáti na trati“ vydanou Literární skupinou ČZS FISAIC pohádkou s ilustracemi.

Pavel Vítek - ostrovský mistr řezbář a sochař

Narodil se roku 1976. Vždy především maloval, jako jeho otec, který byl malířem. První impulz k práci se dřevem dostal od  svého mistra Jiřího Laina, který ho před patnácti lety pozval jako malíře k účasti na řezbářském sympoziu v ústavu na Mariánské. Od tohoto osudového setkání ho práce se dřevem nepřestala fascinovat. Je všestranně nadaným učitelem, spisovatelem (vydaná kniha Támhle nahoře- nakladatelství Družstevní práce), malířem, řezbářem, sochařem a básníkem. Jeho díla jsou převážně expresivně symbolická s tendencí experimentovat, kombinovat materiály jako je kov a barva, s technikami (např. opalování ohněm). Tvoří díla převážně v životní velikosti figury i objekty. Nechává se volně inspirovat tradičním a primitivním uměním, má vztah ke skalním malbám, mýtům, legendám a pohádkám.

Jiří Lain - abertamský mistr řezbář a sochař

Narodil se v Praze, roku 1945, kde prožil své dětství i mládí v okolí Sázavy. Jeho děda i otec byli truhláři a tak měl ke dřevu od dětství velmi blízko. Nyní žije se svou ženou v kouzelné, ještě původní chaloupce v Abertamech. Teprve tady se začal plně věnovat své tvorbě. Jeho díla jsou převážně figurální. Při své práci vychází z gotiky, zjednodušuje linie, až do lyrických tvarů. Umělecká díla tvoří nejen v životní velikosti. S láskou vznikají jeho unikátní betlémy, pro které vyřezává i zcela drobné figurky. Je věrný krušnohorským tradicím. Základním materiálem pro jeho práci jsou různé druhy dřev, které tónuje. Nově kombinuje dřevo s barevným sklem. Jeho sochy jsou nejen v Čechách, ale dostaly se i do mnoha zemí světa, například do západní Evropy, USA, Izraele, do Austrálie a dalších. Pořádá řezbářská sympozia (Abertamy, Mariánská – ústav sociální péče, Horní hrad, Kytín). Svou činností podporuje charitativní akce.Informace

Začátek:
02. 12. 2019 17:00

Konec:
31. 12. 2019 11:30

Doporučeno pro:
Všichni

Umístění:
Oranžerie Václava Havla

Kategorie:
Výstava

Typ akce:
Veřejná

Akce do kalendáře:
iCal

Tisk:
A4 k tisku

Důležité informace

Vstup na akci je zdarma a není třeba si rezervovat vstupenku.

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu

Zdroje pro vás

O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.