CZE | ENG | DEU

Zámecký park 224, 363 01 Ostrov

Městská knihovna Ostrov - Logo

Morový rok

Obrázek k akci

Srdečně vás zveme na představení knihy s názvem Morový rok, jejímiž autory jsou Vladimír Bružeňák a Josef Macke.

Karlovy Vary patřily mezi jedno z významných center henleinovského hnutí v Československu. Právě zde se henleinovci poprvé veřejně přihlásili k myšlenkám nacistického národního socialismu. Snad jen díky náhodě, díky štěstí neumřelo na Karlovarsku tolik odvážných a statečných jako na Sokolovsku. Přesto i zde tekla krev, umírali lidé. (více informací ZDE)

Nadcházející rok bude ve znamení mnohých významných výročí. Památných dnů, které se nesmazatelně zapsaly do historie našeho státu. Na prvním místě bude jistě právem stát 100. výročí založení Československé republiky. Opomenout ale nelze ani další roky, které dramaticky zasáhly do osudů naší země a mají v následujícím roce výročí. Bude tomu již 70 let, kdy se po únorovém „převratu“ chopila moci v našem státě komunistická strana. Nelze s trpkou příchutí nevzpomenout ani na bratrskou pomoc z východu potlačující v roce 1968 údajnou kontrarevoluci. Jedním ze zásadních milníků, který si jistě budeme připomínat, je i rok 1938. Rok, kdy byl náš demokratický ostrov v srdci Evropy obětován spojenci na oltář vyššího dobra. Dobra, které mělo přinést do Evropy klid a mír. Na naleštěných stolech cizích státníků bylo bez nás o nás rozhodnuto. V zájmu zachování míru bylo donuceno Československo postoupit své pohraniční oblasti Německu. Namalovat čáru na mapě je snadná věc. Avšak vysoká hra politiků nic neříká o osudech desítek, stovek a tisíců obyčejných lidí, kterých se linka na mapě tak dramaticky dotkla. Tragédie roku 1938 se neodehrávala jen na stolech politiků, ale měla svoji mnohdy krvavou předehru ve všech větších i menších městech, ba i malých obcích v pohraničí. Zářijový pokus o henleinovský převrat zanechal na Karlovarsku a Sokolovsku svoji krvavou daň. Dne 15. prosince 2017 představí od 17:00 v Městské knihovně v Ostrově PhDr. Vladimír Bružeňák a Ing. Josef Macke svoji knihu Morový rok, která je v mnohém kronikou tragického roku 1938 na Karlovarsku a Sokolovsku. Kniha odhaluje mnoho známých i méně známých, a dokonce i zcela zapomenutých incidentů. Dobová hlášení a záznamy kronik jsou doplněny také o lidský rozměr v podobě líčení osudů některých českých četníků, policistů, příslušníků finanční stráže, vojáků. Nechybí ale i pohled obyčejných lidí – železničářů, učitelů apod. Vše je doprovázeno velice bohatou fotodokumentací. (Josef Macke)Informace

Začátek:
15. 12. 2017 17:00

Konec:
15. 12. 2017 18:30

Rezervace vstupenek do:
15. 12. 2017

Doporučeno pro:
Mládež, dospělí a senioři

Umístění:
Školící středisko

Kategorie:
Autorské čtení

Tisk:
A4 k tisku

Informace

Akce již proběhla. Děkujeme za Váš zájem o ni.

Fotogalerie - Morový rok

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu

Zdroje pro vás

O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.