CZE | ENG | DEU

Zámecký park 224, 363 01 Ostrov

Městská knihovna Ostrov - Logo

Článek

Dvě knihovnická jubilea

V letošním roce si připomeneme hned dvě jubilea, která se vztahují ke knihám a čtenářům. Tím prvním je 10. výročí celostátní akce s názvem „Březen - měsíc čtenářů“, která si klade za cíl prostřednictvím různých tradičních i netradičních akcí podporovat a propagovat četbu. Akce vznikla v roce 2009 a od té doby se již od ledna knihovníkům v celé republice kouří z hlavy, jak vymýšlí akce, které by oslovily co nejvíce současných i budoucích čtenářů. Ani naše knihovna není výjimkou.

Přehled akcí naší knihovny najdete na našich webových stránkách. Ostrovská knihovna od roku 2009 půjčila svým čtenářům celkem 1.315.935 knih a ostatních dokumentů, průměrný roční počet registrovaných čtenářů je 3500 (dětských i dospělých) a průměrná roční návštěvnost je 94.565 návštěvníků.
Druhým výročím je 100 let od doby, kdy 22. července 1919 – přijalo Národní shromáždění Československé republiky zákon č. 430/1919 Sb., o veřejných knihovnách obecních. Zákon, podepsaný prezidentem T. G. Masarykem, měl dvanáct paragrafů a formu nařizovací, tj. aby obce  "na doplnění a prohloubení vzdělanosti všech vrstev národa zřizovaly veřejné knihovny s četbou vzdělávací, naučnou i zábavnou, která má skutečnou hodnotu". Tím byl vlastně položen základ pro činnost a rozvoj knihoven na území republiky. Jak velký pokrok knihovny udělaly, vyplývá i z různosti fondu, který dnes knihovny svým uživatelům nabízí a je patrný i z toho, že se knihovna, díky dalším poskytovaným službám a akcím, stává multifunkčním a multikulturním zařízením města.
Na rozkvětu ostrovské knihovny, je vidět, že občané města měli a mají osvícené radní, kteří ctí zákony a knihovnu podporují. Myslím, že máme co oslavovat. Tak se podívejte, co vše vám naše knihovna nabízí, a slavte s námi.
Knihovna má několik oddělení, která se zabývají obvyklou činností, a to půjčováním dokumentů a jejich rezervací, registrací čtenářů. Ve všech odděleních naleznete beletrii našich i světových autorů, ale také o naučnou literaturu různých oborů a učebnice. Každé oddělení pak nabízí ještě další služby. Součástí naší knihovny je také Kronika města – badatelna, která shromažďuje informace z historie našeho regionu.

Nabídka fondu naší knihovny je opravdu široká – naleznete zde knihy, časopisy, denní tisk, hudbu na CD, LP i ve formátu MP3, mluvené slovo, zvukové knihy, deskové hry, venkovní hry, ale pokud si zapomenete třeba brýle, deštník nebo potřebujete půjčit notebook, tak i v tomto můžeme pomoci. Můžete si přijít zahrát stolní fotbal, hry na XBoxu, nebo se třeba podívat na film či poslouchat hudbu přímo v knihovně.
    Jak již bylo zmiňováno, knihovna není pouze půjčovnou dokumentů, ale nabízí spoustu dalších služeb a akcí. Naši návštěvníci mohou využít bezpečné wi-fi připojení, mohou využít nabíjecí stanice, vybrat si z řady reprografických služeb. Méně pohybliví čtenáři mohou využít možnost rozvážení knih přímo domů. V době uzavření knihovny, lze vracet vypůjčené dokumenty do našeho biblioboxu, který je umístěn u Bílé brány. V našem on-line katalogu naleznete, kromě celého fondu knihovny, také elektronické knihy (e-knihy).
Vybíráme z březnových akcí:
•    Kulaté březnové středy - Literatura může být vážná, humorná, lechtivá, ale také těžká. Jak moc těžká je, se pokusíme zjistit vždy ve středu! Zvážíme knihy, které si vypůjčíte. Výsledky zapíšeme, sečteme a zveřejníme. Předpokládáme, že celkový výsledek bude určitě kulatý – 10 kg,  1 q nebo 1 t? Záleží na vás, přijďte si vážit knihy, získáte unikátní knihovnickou placku!
•    Večerní čtení pro dospělé (15. 3., 18.00) – Můžete se těšit na 4 knihy, 4 čtecí místa, 4 literární žánry a celý večer zakončí scénické čtení příběhů z knížky Dušinka aneb Čeština pro mimozemšťana, kterého se rád ujal Divadelní spolek Ochotníci Ostrov. Myslíte si, že je čeština jazykem dokonalým? Pak zkuste naučit česky zvědavého mimozemšťana! Ostrovský spisovatel Josef Stráca Ilko sepsal své poznatky z výuky mimozemšťana do knížky, plné laskavého humoru, s názvem Dušinka. Tak se totiž v českém překladu onen mimozemšťan jmenuje. Přijďte si poslechnout, jak to všechno začalo, kde se skrývají úskalí českého jazyka, která vás dovedou k nepříčetnosti, a jestli Dušinka svůj boj s naší mateřštinou nakonec raději nevzdá. Anebo to s ním vzdá autor sám? Přijďte s námi strávit večer v příjemném prostředí. Nebude chybět malé občerstvení. Těšíme se na vás.

Vydáno: 27. 02. 2019

Klíčová slova: měsíc čtenářů, jubilea, Městská knihovna Ostrov, akce

Provozní doba

Pro dospělé a čítárna
9.00 - 18.00
Pro mládež a hudební
9.00-12.0013.00-18.00
Kronika
Zavřeno

Zobrazit celou provozní dobu

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu

Zdroje pro vás

O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.