CZE | ENG | DEU

Zámecký park 224, 363 01 Ostrov

Městská knihovna Ostrov - Logo

Článek

Noc s Andersenem 2019

A máme za sebou již 19. ročník oblíbeného nocování malých čtenářů v knihovnách, které pořádá
Klub dětských knihoven SKIP ČR. Do projektu se každým rokem zapojuje stále větší množství veřejných i
školních knihoven, základních i středních škol, družin, dětských domovů, domů dětí, nemocnic, zoo, junáků
i pionýrů, ale čtecí místa najdete i v zahraničí.
Letos bylo přihlášeno 1764 míst ve 21 zemích celého světa, ve kterých spalo více než 98.000 malých i velkých nocležníků.

V naší knihovně děti nocovaly letos již po sedmnácté, a to z pátka 29. na sobotu 30. března. Nocovat zde mohli čtenáři, kteří správně vyplnili kvíz v Oddělení pro mládež a následně byli vylosováni. Letos v knihovně nocovalo 27 malých čtenářů, kteří měli připravené masky na téma Starověké Řecko a Řím. Noc s Andersenem tradičně zahájila paní ředitelka Městské knihovny Ostrov Mgr. Irena Leitnerová. Vedoucí Oddělení pro mládež Lenka Kolářová dětem nastínila, na co se mohou těšit a zahájila rej masek. Zatímco děti tančily, vybírala porota nejkrásnější masky, které byly oceněny. Po vyhlášení nejkrásnějších kostýmů probíhala řada soutěží, které předcházely výtečné večeři. O večeři se tradičně postarala místní pizzerie Mamma Mia Ostrov. Stejně jako každý rok se i letos děti těšily na přípravu pelíšků. Netrpělivě čekaly, kdy si budou moci vybrat ta nejlepší místa a zákoutí Oddělení pro mládež.
Velkým lákadlem byla stezka odvahy po knihovně. Děti prošly místa, kam se při běžném provozu dostat nemohou. Ve dvojicích, někteří bázliví ve trojicích, musely navštívit strašidelnou upírku, ošklivou čarodějnici, smrťáka a obřího pavouka. Splnit úkol musely také u Freddyho Kruegera. Nechyběli ani zombie. Po splnění úkolu u každého strašidla a získání všech šifer, musely děti vyluštit jména hlavních hrdinů z pověsti, kterou četla Římanka v průběhu večeře. Po stezce odvahy byly děti plné zážitků, o které se s nadšením dělily s ostatními.
Sobotní ráno patřilo zejména úklidu, balení spacáků a hledání ztracených věcí. Po snídani následovalo rozloučení a předávání drobností na památku na Noc s Andersenem. Podle ohlasů dětí jsme přesvědčeni, že se dětem nocování líbilo, což nás velice těší.
Na závěr patří poděkování všem strašidlům, že si i letos našla čas a do knihovny dorazila. Nesmíme
zapomenout poděkovat také všem rodičům, že si vyhradí čas a chodí s dětmi do knihovny a že v nás mají
důvěru a dovolí dětem v knihovně nocovat. Největší díky patří především dětem, že si nacházejí cestu
nejen k nám, ale především ke knihám a že se k nám rády vrací. Fotografie z Noci s Andersenem si můžete
prohlédnout ZDE.

Vydáno: 02. 04. 2019

Klíčová slova:

Provozní doba

Pro dospělé a čítárna
Pro mládež a hudební
Kronika

Zobrazit celou provozní dobu

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu

Zdroje pro vás

O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.