CZE | ENG | DEU
Facebook knihovnyInstagram knihovnyYouTube knihovny

Městská knihovna Ostrov

Židé z Ostrova a holocaust

Obrázek k akci

Přednáška o pohnutých osudech židovského obyvatelstva našeho města.

Přednáší: Josef Macke

 

„Holocaust - označujeme tak masové státem provozované pronásledování a hromadné vyvražďování příslušníků jiných národů nebo národností. Holocaust spojujeme dnes především s genocidou Židů prováděnou nacisty.  

9. listopadu si připomínáme židovský pogrom známý jako Křišťálová noc. Nacisté vzali ve dnech 9. až 11. listopadu 1938 útokem židovské chrámy. Také na Karlovarsku vypálili řadu synagog, mimo jiné v Karových Varech, Sokolově, Chebu, Mariánských Lázních, ale i jinde.

Přestože v našem městě žila před válkou jen hrstka Židů, genocida židovského obyvatelstva se nevyhnula ani Ostrovu. Nejznámějšími oběťmi holocaustu z našeho města jsou Louisa a Fritz Löwensteinovi. Členové bohaté židovské rodiny spoluvlastnicí ostrovskou porcelánku. Nacisté se nespokojili jen s tím, že židovskou rodinu připravili o továrnu, o domov. 13. července 1943 byli transportování do Terezína, odkud nedobrovolně 6. září 1943 pokračovali do Osvětimi. Do tábora, ze kterého se již nevrátili.

Jak se však ukazuje, Löwensteinové nebyli jedinými oběťmi holocaustu z řad obyvatel Ostrova. Na seznam nacistické nenávisti se dostali i méně majetnější židovští obyvatelé našeho města. Obchodník s kůží Ernst Keller byl zavražděn v polském Lublinu. Na stejném místě zemřela i soukromnice Amalie Löwenstein. Život Kamilly Löwy a také Gertrudy Hirsch ukončily nacisté v Treblince. Řezníka Fritze Zentnera i s jeho dvěma malými dcerami zavraždili v polské Lodži. Zda-li obchodník s dobytkem Richard Löwy přežil Terezín není doposud zřejmé. Pokud bychom zahrnuli do seznamu obětí i židovské obyvatele, kteří se v Ostrově narodili, ale již dříve se odstěhovali, seznam se značně rozšíří. 

Připomínáme-li holocaust nezapomínejme, ale také na oběti spojené s naším zámkem. Nejprve zde již v březnu 1939 zřídilo karlovarské gestapo na několik měsíců jakýsi internační tábor, pro možné odpůrce nových pořádků a také pro židy. Za války se pak stal zámek pobočkou koncentračního tábora Flossenbürg. Desítky mrtvých spojených s nedobrovolným pobytem na zámku dodnes připomíná pamětní deska na vstupním průčelí.   

Přímé oběti z řad židovských obyvatel Ostrava už i u nás připomínají tzv. Stolpersteiny nebo-li kameny zmizelých, mosazné destičky vsazené do chodníků před domy obětí holocaustu. K dosavadním stolpersteinům Louisy a Fritze Löwensteinových a také Ernsta Kellera brzy přidáme také kameny připomínající Amalii Löwenstein a Kamillu Löwy.” (Ing. Josef Macke)

 



Informace

Začátek:
16. 11. 2022 17:00

Konec:
16. 11. 2022 18:30

Rezervace vstupenek do:
16. 11. 2022

Doporučeno pro:
Mládež, dospělé a seniory

Umístění:
Učebna

Kategorie:
Přednáška

Tisk:
A4 k tisku

Informace

Akce již proběhla. Děkujeme za Váš zájem o ni.

Fotogalerie - Židé z Ostrova a holocaust

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu
Zdroje
O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.

Prohlášení o přístupnosti.