CZE | ENG | DEU

Zámecký park 224, 363 01 Ostrov

Městská knihovna Ostrov - Logo

Aktuality z knihovny

Vážení přátelé, máte-li zájem o některou z našich akcírezervujte si vstupenku co nejdříve. Rezervací vstupenek nám umožníte zjistit zájem o akci. V případě malého počtu rezervací může být akce zrušena! U většiny akcí navíc získáte vstupenku za výhodnější cenu. Rezervace má platnost 7 dnů, poté bude zrušena. Ve výjimečných případech lze rezervaci prodloužit.

Jak si můžete vstupenku na akci rezervovat? Přijďte osobně do knihovny a na recepci knihovnici poproste o rezervaci, zavolejte nám, napište e-mail, kontaktujte nás přes Facebook, WhatsApp nebo rezervujte on-line.

Jak funguje on-line rezervace? Vyberte akci na našem webu, u vybrané akce klikněte na tlačítko REZERVOVAT VSTUPENKU a vyplňte jednoduchý formulář. Zanecháte-li na sebe kontakt, bude vám rezervace potvrzena. Navíc budeme mít možnost informovat vás o případných změnách týkajících se této akce. Po skončení akce budou veškeré údaje vymazány.

Publikováno: 10. 05. 2019 | Klíčová slova:

V rámci Března - měsíce čtenářů probíhalo v naší knihovně mnoho akcí. Jednou z nich bylo středeční vážení knih, které si u nás zapůjčili naši čtenáři. Ne všichni čtenáři si chtěli nechat knihy zvážit, ale i tak se během 4 střed v měsíci navážilo přes 310 kg 230 návštěvníkům. Na každý den to v průměru dělá hezkých 77,5 kg a 1,37 kg na jednoho čtenáře. Odměnou jim byl špendlík s obrázkem Adolfa Dudka. Vítězem se stal čtenář s číslem 3199, který si ve středu 13. března odnesl úctyhodných 7,662 kg knih. Blahopřejeme! Čtenář bude kontaktován a bude mu předána zasloužená odměna v podobě 2 vstupenek na jakoukoli naši akci.

Publikováno: 01. 04. 2019 | Klíčová slova: měsíc čtenářů, Městská knihovna Ostrov, akce

V knihovně se to opět hemžilo mládeží. Tentokrát nás navštívil soukromý historik PhDr. Daniel Švec a vzpomínal na československé letce, kteří v době 2. světové války bojovali za naši vlast ve službách britského letectva. Přednáška byla připravena pro studenty 9. ročníků ZŠ Masarykova a  Gymnázia Ostrov. Připravenou prezentaci doplňoval zajímavým povídáním o tom, čím si museli tito odvážní muži projít a jaké kruté osudy je čekaly po válce. Studenty pan Švec zaujal autentickou uniformou letců RAF, ve které přednášel. Mohli se také podívat na výbavu, kterou měli letci při sobě, ať už to byly různé mapy, kompasy, sterilizační tablety, věci pro osobní hygienu, nebo třeba mohli nahlédnout do deníku jednoho z letců.

Celý článek...
Publikováno: 19. 03. 2019 | Klíčová slova:

V Čítárně - studovně můžete využít možnost dobít si mobilní telefon, tablet či notebook. Dobíjecí stanice je umístěna v zadní místnosti oddělení. Pro větší pohodlnost je zabudováná přímo v desce stolu a je určena především pro případy nouze, kdy je stav baterie u vašeho zařízení téměř nulový a zařízení potřebujete nutně využít. Připojení zařízení je pouze na vlastní nebezpečí a zodpovědnost.

Publikováno: 14. 03. 2019 | Klíčová slova:

V pátek 8. 3. 2019 naši knihovnu opět navštívil spisovatel a ilustrátor Jan Opatřil. Dopoledne měl pro děti ze 3. tříd ZŠ Májová Ostrov připraveny dvě besedy o kapříkovi Metlíkovi. Čtení úryvků z knihy prokládal povídáním o samotné práci spisovatele a ilustrátora. Hned jak pana Opatřila děti "propustily" z Oddělení pro mládež, spěchal o patro výš, kde na něj již čekali žáci 2. stupně ze ZŠ Májová a žáci Gymnázia Ostrov. Netradiční a tajemné zahájení čtení Hororových povídek všechny nadchlo a samotná beseda také. Na dotazy žáků odpovídal mnohdy velice vtipně. Jsme moc rádi, že se žákům akce líbila a doufáme, že je bude motivovat ke čtení a případně i k psaní vlastních povídek.

Za finanční podporu akce děkujeme Nadaci ČEZ.

„Dobrý den, paní Vomáčková, Vám to dnes sluší. Kam to jdete?“ „To víte, paní Nováková, mám nové šaty a jdu ušetřit do knihovny“ „Do knihovny? V sobotu? A tam se přece platí, jak můžete ušetřit?“ „To je jednoduché, otevřeno mají každou sobotu a já hrozně ráda čtu. Představte si, že dnes jedna knížka stojí průměrně 300,- Kč a já si půjčím hned 4, k tomu tři oblíbené časopisy, jeden dnes vyjde tak na 50 korun. Minule jsem objevila, že mají také filmy. Jeden také s manželem zkoukneme a máme v kapse vstupné za kino. Jo a málem bych zapomněla. Mají přijet vnoučata, tak jim dnes výjimečně, ale opravdu výjimečně, půjčím ještě nějakou společenskou hru, to ušetřím minimálně čtyři stovky a doma bude klid“. „No teda! Jdu s Vámi. Každá kačka dobrá, ty dvě stovky zápisného za rok, za to stojí!“ „a koupím si také nové šaty!“
Kolik ušetří paní Vomáčková za rok, když navštěvuje knihovnu 1x měsíčně a 1x ročně si půjčí deskovou hru? Své odpovědi zasílejte na info@mkostrov. Správné odpovědi budou slosovány v pondělí 1. 4. 2019, výherce obdrží  500,- Kč.
Malá nápověda: vstupné do kina cca 100,- Kč za osobu

Publikováno: 01. 03. 2019 | Klíčová slova: Ostrov, Městská knihovna Ostrov

Včera se do naší knihovny přijely podívat děti z Hroznětína.

Více informací naleznete ZDE.

Publikováno: 19. 02. 2019 | Klíčová slova: Ostrov, Městská knihovna Ostrov

Služba Ptejte se knihovny odpoví na vaše stručné konkrétní otázky krátkým seznamem knih, časopisů, popřípadě i www stránek (do 5 záznamů). Vyzkoušejte.

Publikováno: 14. 02. 2019 | Klíčová slova: informace, knihovny

14. února není jen svátek zamilovaných! Je to také Mezinárodní den darování knihy, a proto jsme dnes s velkou radostí obdarovali knihou i my. Žáci, kteří k nám přišli na dopolední program, odcházeli do školy s naší speciální knihovnickou knihou.

Publikováno: 14. 02. 2019 | Klíčová slova:

Pomalu ale jistě se nám blíží další ročník Noci s Andersenem. Zájemci o nocování budou muset tentokrát vyplnit test přímo v Oddělení pro mládež, díky kterému poté přejdou do losování o vstupenky. Nocovat se bude 29.3.2019 a přihlásit se může každý řádně registrovaný čtenář od 1. až do 5. třídy základní školy. Test bude dostupný na požádání od 1.2.2019. Na všechny nocující čeká spousta zábavy a my už se moc těšíme.

Publikováno: 30. 01. 2019 | Klíčová slova: Noc s Andersenem

I v letošním roce se budou konat dva turnusy letního příměstského tábora v knihovně. Přihlášky na tábory budou k vyzvednutí od 1. 3. 2019 v Oddělení pro mládež. Maximální kapacita jednoho turnusu je 20 dětí od 1. do 5. třídy základní školy. Cena za jeden turnus je 1.000 Kč. Stornování přihlášky a vrácení poplatku je možné pouze z vážných důvodů.

I. turnus - 8. - 12. 7. 2019

II. turnus - 5. - 9. 8. 2019

Publikováno: 21. 01. 2019 | Klíčová slova:

Jako každoročně se uskutečnilo dne 14. ledna setkání badatelů v Městské knihovně Ostrov, kde má sídlo kronika města a patří pod vedení knihovny. Badatelů se v letošním roce sešlo 10 i když celkový počet je 13. Z důvodu velké sněhové kalamity se nemohli zúčastnit. Setkání s badateli se zúčastnil i starosta města Ing. Jan Bureš a místostarosta Ing. Marek Poledníček, kteří ve svých projevech ocenili práci badatelů, váží si dalších námětů a popřáli úspěchy v další badatelské činnosti. Manželé Musilovi, kteří jsou rovněž badateli kroniky, připravili na setkání průběh bourání bývalého závodu Škoda ve fotografiích a kamerových záznamech (se souhlasem firmy Panattoni). Kronikářka při zahájení připomněla práci jednotlivých badatelů (články, výstavy, kalendář ze starých a nových fotek, pravidelná výstava betlémů, výstava 100 let Sokola, hradiště nacházející se v regionu, sběratelská činnost a účast na sympoziích týkající se historie města a semináře k životnímu prostředí). Badatelé v průběhu roku jednotlivě navštěvují kroniku města, seznamují se svými pracemi, doplňují již zjištěné skutečnosti. 

Publikováno: 15. 01. 2019 | Klíčová slova: Ostrov, Kronika města, knihovna

Před nějakým časem jsme měli o zábavu postaráno. Každé ráno jsme uklízeli nepořádek před vchodem do Oddělení pro mládež a na schodech. Po delší odmlce se vandal vrátil a opět začíná řádit. Tentokrát si vzal na mušku květináč, který byl umístěný u vchodu. Zřejmě se mu květináč nelíbil, tak jej zcela rozbil. Nejvíce nás však udivilo, že po sobě vandal ještě zavřel kovovou bránu a zatáhl petlici. Příště by po sobě mohl klidně i uklidit, vůbec bychom se nezlobili.

Publikováno: 14. 01. 2019 | Klíčová slova:

Vážení přátelé, počínaje letošním rokem skončila distribuce týdeníku 5+2 do naší knihovny. Bohužel, není v našich silách distribuci obnovit. Máte-li o týdeník zájem, můžete si jej předplatit. Zdarma si jej můžete přečíst v elektronické podobě. Veškeré podrobnější informace naleznete na webových stránkách týdeníku.

Publikováno: 07. 01. 2019 | Klíčová slova:

Ve čtvrtek 3. ledna se konala přednáška o apoštolech, kterou si pro studenty Střední průmyslové školy v Ostrově připravil farář sokolovské náboženské obce Lukáš Bujna. Seznámení s apoštoly pan Bujna doplňoval zajímavými příběhy ze současného života a svými zážitky spojenými s prací faráře.

Realizaci této akce podpořila Nadace ČEZ. Děkujeme.

Nakoukněte to fotogalerie - ZDE.

Publikováno: 07. 01. 2019 | Klíčová slova:

V průběhu listopadu 2018 probíhala v Oddělení pro dospělé Soutěž o nejhezčí vánoční dekoraci. Donesené výtvory byly k vidění na recepci knihovny až do 17. 12. 2018, aby si je mohli návštěvníci prohlédnout a hlasovat pro tu nejkrásnější. Hlasovat bylo možné také elektronicky. Výherce této soutěže již známe, ceny jim byly předány a ještě jednou jim gratulujeme. Ostatním kreativním duším přejeme mnoho radosti při jejich dalším tvoření. Nakoukněte do fotogalerie.

Publikováno: 04. 01. 2019 | Klíčová slova:

Vážení přátelé, hlásíme, že se před knihovnou našel svazek klíčů. Pokud někomu chybí, tak si je může vyzvednout na recepci knihovny.

Publikováno: 20. 12. 2018 | Klíčová slova:
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Klub dětských knihoven SKIP každým rokem vyhlašují soutěž o nejlepší knihovnu pro děti (= oddělení pro děti ve veřejné knihovně) s názvem Kamarádka knihovna.
Celý článek...
Publikováno: 18. 12. 2018 | Klíčová slova: soutěž

Nadace ČEZ podpořila náš projekt s názvem Knihovna dětem a mládeži částkou 30.000 Kč.

Celý článek...
Publikováno: 07. 11. 2018 | Klíčová slova:

Kocour Bob od autora James Bowena je neobyčejná kniha s neobyčejným příběhem. I tak lze popsat jednu z nejprodávanějších britských knih současnosti. Poutavý, autobiograficky laděný příběh o přátelství mezi mladým muzikantem a jeho kocourem 

Celý článek...
Publikováno: 25. 10. 2018 | Klíčová slova: bezdomovci, drogy, přátelství, léčba

Přinášíme vám videonávod jak na e-knihy z našeho online katalogu ZDARMA. Videonávod je možné zhlédnout na našem Youtube kanálu nebo si jej přečíst v PDF.

Publikováno: 26. 06. 2018 | Klíčová slova: e-knihy, návod

V návaznosti na tuto směrnici průběžně aktualizujeme čtenářské přihlášky. Prosíme proto čtenáře o pochopení a trpělivost, úřední "šiml" vás potká pouze jednou. Více informací naleznete na stránce věnující se ochraně osobních údajů a v informačním PDF.

Publikováno: 01. 05. 2018 | Klíčová slova: provoz, ochrana osobních údajů

Provozní doba

Pro dospělé a čítárna
9.00 - 18.00
Pro mládež a hudební
9.00-12.0013.00-18.00
Kronika
Zavřeno

Zobrazit celou provozní dobu

Aktuality

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu

Zdroje pro vás

O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.