CZE | ENG | DEU
Facebook knihovnyInstagram knihovnyYouTube knihovny

Městská knihovna Ostrov

Kouzlo starého Ostrova, kouzlo starých pohlednic

Obrázek k akci

Povídání o pohlednicích a staré podobě našeho města... Přijďte na chvíli se zastavit, vrátit se v čase zpět. Josef Macke vám rád představí část své sbírky historických pohlednic Ostrova. 

„Otočme pomyslné ručičky stroje času zpět o desítky let a pojďme se nechat okouzlit dobou, kdy Ostrov byl jen malým městečkem uprostřed polí, luk a rybníků. Vraťme se do časů, kdy dlážděnými ulicemi města, spíše než automobil, častěji drkotal volský povoz či koňské spřežení. Místo hypermarketů, byly zde krámky, krámečky, řemeslníci a jejich živnosti. Téměř v každém domě na náměstí, byla nějaká živnost, nějaký ten obchůdek. Řádové sestry v klášteře učily dívky dobrým mravům…

Do časů dávno minulých nás snadno přenesou kouzelné lístky, malé papírové kartičky, které pošťák nosil v kožené brašně. Lístky na jedné straně s pěkným obrázkem, na druhé vzkaz, pozdrav, slova lásky, nebo jen objednávka piva z Webrova pivovaru.

Za předchůdce pohlednic můžeme považovat korespondenční lístky. První „žluťásky“ se na území Rakouska Uherska začaly používat v roce 1869. Jen o rok později už světlo světa spatřili první pohlednice. Obrázkové lístky s krátkým vzkazem si velmi rychle získaly značnou oblibu. V roce 1881 se v Evropě už prodalo přes 300 miliónů pohlednic. Kdy vyšla skutečně první pohlednice s motivem našeho města zřejmě asi nezjistíme. Od časů císaře pana až po dnešní uspěchanou dobu máme díky pohlednicím stovky záběrů s námětem Ostrova. Od nejstarších litografií, přes secesní koláže až po dnešní fotografie. Vděčíme za to mnoha tehdejším vydavatelům, fotografům a obchodníkům. Na adresní straně historických pohlednic tak můžeme číst například ostrovské vydavatele: Karl Starke, L. Uhl, Enrst Ezmann, Laurenz Kopp, atelier Weiss, Eduard Kühnl. Krásné snímky pořizoval fotoateliér Roberta Busarella. Po 2. světové válce vydal první české pohlednice Ostrova v roce 1946 1. skautský oddíl. Fotografie opatřené adresní stranou pak místo Busarella pořizoval fotograf J. Rumler. V 50. letech má pak již monopol na vydávání pohlednic nakladatelství Orbis. To už se ale poklidné městečko začalo překotně měnit v socialistické sídliště.” (Josef Macke)

 Informace

Začátek:
19. 10. 2022 17:00

Konec:
19. 10. 2022 18:30

Rezervace vstupenek do:
19. 10. 2022

Doporučeno pro:
Všechny

Umístění:
Učebna

Kategorie:
Přednáška

Tisk:
A4 k tisku

Informace

Akce již proběhla. Děkujeme za Váš zájem o ni.

Fotogalerie - Kouzlo starého Ostrova, kouzlo starých pohlednic

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu
Zdroje
O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.

Prohlášení o přístupnosti.