CZE | ENG | DEU
Facebook knihovnyInstagram knihovnyYouTube knihovny

Městská knihovna Ostrov

Hotel Atlantic

Obrázek k akci

Omlouváme se, ale z důvodu malého poču rezervací je autorské čtení zrušeno.

Srdečně vás zveme na autorské čtení a besedu se spisovatelkou Barborou Šťastnou.

Název knihy se vztahuje k hotelu Atlantic v Karlových Varech, ale také k lodi Atlantic, na níž se hlavní hrdinové knihy plaví do Palestiny. Mezi oběma těmito „Atlantiky” se rozprostírá příběh, který čtenáře zavede od bezstarostného dospívání hlavních hrdinek v prvorepublikovém Československu do bouřlivých válečných vod.

Anotace knihy:

Když ti život roztrhá válka, trefíš ještě domů?

Na konci listopadu 1940 se v přístavu v palestinské Haifě potopil zaoceánský parník Patria, na jehož palubě byly skoro dva tisíce židovských uprchlíků. Mezi nimi i velká skupina Čechoslováků. Tajemná katastrofa lodi rozdělí i osudy čtyř dospívajících přátel a důkladně zamíchá jejich vztahy. Dvě dívky a dva chlapci na útěku z Čech do Palestiny za sebou nechávají nebezpečí válečné Evropy, ale netuší, že jim osud připravuje řadu nových těžkých zkoušek. Dočkají se všichni konce války a najdou ztracený domov?

Barbora Šťastná (*1973):

„Když jsem se před několika lety při své práci pro Paměť národa poprvé dozvěděla o příběhu válečné emigrace evropských Židů do Palestiny a ztroskotání lodi Patria, byla jsem doslova v šoku. Říkala jsem si, jak to, že se o tom vůbec neví? Jak to, že tak velkolepý, tragický, emocemi nabitý příběh zůstává v literatuře i ve filmu, až na pár výjimek, opomíjený?

Velmi mě zasáhlo zejména dilema, jemuž čelili lidé, kteří se vydávali z protektorátu na strastiplnou a nebezpečnou cestu po moři do Palestiny. V letech 1939 a 1940, kdy odjížděli, ještě nemohli tušit, jak hrůzný osud čeká ty, kteří zůstanou doma. Zůstat v protektorátu, navzdory nacistické perzekuci, se zdálo méně nebezpečné. Ale ti, kteří se rozhodli pro riskantní cestu, měli nakonec větší šanci na přežití. Velká většina jejich blízkých, kteří zůstali doma, zahynula v nacistických táborech smrti.”

 

 Informace

Začátek:
24. 01. 2024 17:00

Konec:
24. 01. 2024 18:30

Rezervace vstupenek do:
24. 01. 2024

Doporučeno pro:
Všechny

Umístění:
Učebna

Kategorie:
Autorské čtení

Tisk:
A4 k tisku

Informace

Akce již proběhla. Děkujeme za Váš zájem o ni.

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu
Zdroje
O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.

Prohlášení o přístupnosti.