CZE | ENG | DEU
Facebook knihovnyInstagram knihovnyYouTube knihovny

Městská knihovna Ostrov

Toulky Českou Kanadou

Obrázek k akci

Omlouváme se, s ohledem na současnou situaci jsme nuceni akci zrušit.

Beseda s promítáním fotografií je věnována jednomu z nejmalebnějších koutů jižních Čech. Spatříme rybníky připomínající severská jezera, nádherné žulové balvany, lesy a porosty jalovců. Navštívíme půvabné renesanční městečko Slavonice, i na historické události bohatou Novou Bystřici a Kunžak. Prohlédneme si malebné vesničky, staré kostely a jedinečná poutní místa.

Přednášející: Libor Drahoňovský

Jindřichohradecký spisovatel Jaroslav Arnošt Trpák nazval ve dvacátých letech minulého století krajinu v okolí městeček Nové Bystřice a Slavonic Českou Kanadou, o níž také napsal: "nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy. A kamkoliv pohlédnete, všude se lesknou rybníky, široké potoky, točí se řeky, lesnaté kopce řadí se za sebou v nekonečných řadách".

Slavonicko je region vskutku jedinečný. Samotné městečko Slavonice v dobách renesance prožívalo období ekonomického i kulturního rozmachu, jak svědčí obrovské množství dochovaných starobylých měšťanských domů s unikátní sgrafitovou výzdobou. V následujících dobách město spíše upadalo. Ve 2. polovině 20. století patřilo do přísně střeženého pohraničního pásma, což zajisté k jeho rozvoji nepřispělo. Na druhou stranu se díky těmto okolnostem Slavonice po staletí příliš neměnily a uchovaly si tak svůj půvab. A okolí je krajem s melancholickým poklidem, zejména mimo turistickou sezonu. Krajina je plná lesů, menších rybníků, mohutných bludných balvanů i prastarých žulových božích muk. Z dalších míst nelze opominout hrad Landštejn, poutní kostel Montserrat, což je přibližná kopie stejnojmenného kláštera ve Španělsku, skvostné kostely v Lidéřovicích, Cizkrajově, Starém Městě pod Landštejnem a Českém Rudolci, kde se také dochoval zámek ve stejném stylu jako zámek Hluboká. Rovněž Nová Bystřice se může pochlubit bohatou historií. Mimo jiné zde působil slavný šlechtický rod Krajířů z Krajku, který po sobě zanechal mnoho rybníků. Na počátku 16. století nedaleka města vznikl klášter Pavlánů, z něhož se dodnes dochoval velkolepý barokní chrám.  

Kromě toho se zastavíme u zajímavých a srdečných lidí, které jsem na toulkách Českou Kanadou poznal a navázal s nimi přátelství.Informace

Začátek:
18. 11. 2020 17:00

Konec:
18. 11. 2020 18:30

Rezervace vstupenek do:
18. 11. 2020

Doporučeno pro:
Mládež, dospělé a seniory

Umístění:
Učebna

Kategorie:
Beseda

Tisk:
A4 k tisku

Informace

Akce již proběhla. Děkujeme za Váš zájem o ni.

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu
Zdroje
O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.

Prohlášení o přístupnosti.