CZE | ENG | DEU
Facebook knihovnyInstagram knihovnyYouTube knihovny

Městská knihovna Ostrov

Florarium, aneb příběh o pomíjivé kráse

Obrázek k akci

...vydejme se společně na cestu za poznáním. Výstava obrazů Kristýny Machové

Vraťme se do doby, kdy lidé k neznámým věcem přistupovali s bázní, kdy příroda byla plná tajemství a svět lidí se prolínal se světem bohů. Návrat ke starým pravdám totiž může být návratem sama k sobě. Zatímco v Číně třešňové květy symbolizují ženskou krásu, ženskost nebo lásku, v Japonsku, kvůli krátké kvetoucí době jsou sakury, symbolem pomíjivé povahy života. Také nám ukazují, že život je stejně krátký a krásný jako ony květy.

Výstava je inspirována římskou bohyní Flōra – původním sabinským božstvem květin, symbolem jara, mládí a plodnosti.

Jednotlivá díla zachycují křehký vztah mezi ženou a přírodou. Květiny jsou na obrazech symbolem něhy, alegorií odvahy, síly a statečnosti. Okvětní lístky ožívají, stávají se brněním, přilbami, maskami a čelenkami. Vyobrazené ženy jsou silné a sebevědomé, mají mnoho tváří: mohou být zranitelné, rozmarné, tajemné, překypující smyslností. Anonymita žen je zde klíčová, vytváří atmosféru nejednoznačnosti a zvědavosti. Divákovi tak nabízí prostor k vytvoření vlastního příběhu, možnosti fantazírovat…

Ing. Kristýna Machová (*06. 05. 1986)

Pochází ze severozápadních Čech, konkrétně z Klášterce nad Ohří, nyní žije v Sázavě. Po neúspěšných talentových zkouškách z výtvarného oboru vystudovala Střední průmyslovou školu keramickou v Karlových Varech obor Aplikovaná analýza chemie. Dále pokračovala ve studiu Vysoké školy chemicko-technologické obor Anorganické nekovové materiály; Technologie skla a keramiky.

Vypracovala bakalářskou práci na téma „Hodnocení povrchových úprav mayské keramiky“. Tímto tématem se vrací zpět ke kresbě a malbě, vytváří skicy jednotlivých plastik podle originálů uložených ve fondech Náprstkova muzea.

V navazujícím magisterském studiu se zaměřila na keramiku, v tomto období působila jako lektor keramiky pro dospělé a děti v předškolním věku.

V současné době pracuje ve sklárnách v Sázavě, hlavní oblastí její činnosti je technologie barev pro dekoraci skla. Malba je pro ni únikem od reality do okouzlujícího světa, který je zahalen tajemstvím a kde neexistují hranice. Některá díla staví na svých vlastních příbězích a životních zkušenostech. Ve volných chvílích se zabývá mísením dvou druhů umění: sklářského a malířského.Informace

Začátek:
04. 07. 2022 09:00

Konec:
29. 08. 2022 18:00

Doporučeno pro:
Všechny

Umístění:
Výstavní sál

Kategorie:
Výstava

Tisk:
A4 k tisku

Informace

Akce již proběhla. Děkujeme za Váš zájem o ni.

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu
Zdroje Portál knihovny.cz
O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.

Prohlášení o přístupnosti.