CZE | ENG | DEU
Facebook knihovnyInstagram knihovnyYouTube knihovny

Městská knihovna Ostrov

Článek

Selfcheck

Samoobslužný pult pro čtenáře

 

Ostrov (16. 2. 2023) – Selfcheck, čti selfček

 

Někteří zvídaví návštěvníci knihovny si jistě všimli, že na chodbě v oddělení pro dospělé, blízko bočního vchodu, je umístěn jakýsi pult. Starší generace čtenářů a návštěvníků kolem tohoto pultu chodí buď bez zájmu, či s obavami, mladší generace jej míjí se lehkým ostychem.

Rádi bychom obavy i ostych odbourali, proto jsem se rozhodli o menší seznámení. Nejedná se o novou, moderní polici na odkládání knih, nýbrž o SELFCHECK [selfček], neboli samoobslužný pult s počítačem, monitorem a čtečkou čárových a RFID kódů, který může čtenář využít nejen k vrácení vypůjčených dokumentů, ale také k jejich zapůjčení.

Použití je zcela jednoduché, obavy stranou. Stačí vložit knihy určené k vrácení do prostoru čtečky (čtenářský průkaz není ani potřeba) a vyčkat až se dokument načte (ozve se zvukový signál). Následně čtenář zkontroluje název vráceného dokumentu na monitoru a odloží jej do police vedle pultu. Chce-li si čtenář naopak dokument půjčit, pak stačí vložit platný čtenářský průkaz do prostoru čtečky a vyčkat na zvukový signál. Po zadaní PIN je přihlášen do svého čtenářského konta. Pak již stačí vložit vybranou knihu do prostoru čtečky a opět zkontrolovat její název na monitoru. Pokud má další knihy, pokračuje v jejich načítání. Celý proces je nutné ukončit stiskem tlačítka KONEC. Po přihlášení do čtenářského konta nabízí selfcheck také prodloužení jednotlivých výpůjček.

Práce se selfcheckem není vůbec složitá, není tedy nutné se ho obávat. U pultu je samozřejmě k dispozici jednoduchý návod a v případě potřeby můžete oslovit obsluhu, která vám ráda vysvětlí, jak s tímto pomocníkem pracovat.

Věříme, že si selfcheck najde své příznivce, a to nejen mezi mladými, ale také u starší generace.

 

Těšíme se na vaši návštěvu

kolektiv MK Ostrov

 

 

 

Pro více informací kontaktujte:

Městská knihovna Ostrov, p. o., Mgr. Jana Skůrová

tel.: 354 224 991,  mob.: 775 972 100, e-mail: skurova@mkostrov.cz

Článek se nachází v archivu.

Vydáno: 14. 06. 2023

Klíčová slova: selcheck, knihovna, Ostrov, samoobslužné půjčování

Provozní doba

Pro dospělé, Čítárna
8:00-12:00 13:00-17:00
Pro mládež, Hudební
13:00-17:00
Klubovna
 13:00-17:00

Zobrazit celou provozní dobu

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu
Zdroje Portál knihovny.cz
O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.

Prohlášení o přístupnosti.