CZE | ENG | DEU
Facebook knihovnyInstagram knihovnyYouTube knihovny

Městská knihovna Ostrov

Článek

Bezkontaktní půjčování

Bezkontaktní služby knihovny

 

Ostrov (24. 3. 2023) – Obslužte se sami

 

Patříte k lidem, kteří mají rádi samoobslužné pokladny v obchodech? Neradi čekáte a stojíte fronty? Máte rádi technické vymoženosti? Rádi zkoušíte nové věci. Tak právě pro takové milovníky knih je naše knihovna perfektně přizpůsobená.

Knihy a další dokumenty si mohou naši čtenáři vypůjčit i bez asistence knihovnice, a to díky SELFCHECKU [selfčeku].  Jedná samoobslužný pult s počítačem, monitorem a čtečkou čárových a RFID kódů, který může čtenář využít nejen k vrácení vypůjčených dokumentů, ale také právě k jejich zapůjčení. Použití je zcela jednoduché. Stačí vložit knihy určené k vrácení do prostoru čtečky (čtenářský průkaz není ani potřeba) a vyčkat až se dokument načte. Následně čtenář zkontroluje název vráceného dokumentu na monitoru a odloží jej do police vedle pultu. Chce-li si čtenář naopak dokument půjčit, pak stačí vložit platný čtenářský průkaz do prostoru čtečky a vyčkat na zvukový signál. Po zadaní PIN je přihlášen do svého čtenářského konta. Pak již stačí vložit vybranou knihu do prostoru čtečky a opět zkontrolovat její název na monitoru. Pokud má další knihy, pokračuje v jejich načítání. Celý proces je nutné ukončit stiskem tlačítka KONEC. Po přihlášení do čtenářského konta nabízí selfcheck také prodloužení jednotlivých výpůjček. U pultu je samozřejmě k dispozici jednoduchý návod a pokud by přece jen bylo potřeba, můžete oslovit obsluhu, která vám ráda vysvětlí, jak s tímto pomocníkem pracovat. Selfcheck naleznete za dveřmi bočního vchodu do knihovny, v chodbě u oddělení pro dospělé.

K vracení vypůjčených dokumentů lze využít také BIBLIOBOX, který je umístěn v Bílém dvoře u knihovny. Tam stačí dokumenty vložit a nejpozději do druhého dne budou čtenáři dané dokumenty odečteny z jeho čtenářského konta. Bibliobox je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, včetně svátků.

Dalším bezkontaktním pomocníkem je KNIHOBOX. Knihobox je umístěn hned vedle biblioboxu, v Bílém dvoře. Tento pomocník slouží k půjčování knih. Knihy si čtenář vybere v našem on-line katalogu (https://katalog.mkostrov.cz/), po přihlášení do čtenářského on-line konta zvolí možnost odložení do knihoboxu. My knihy připravíme, uložíme do knihoboxu a v SMS zprávě zašleme čtenáři kód, díky němuž si knihobox bude schopen otevřít a knihy si vyzvednout. Knihobox je přístupný 24 hodin denně, v dní v týdnu.

Nejdůležitější bezkontaktní službou, která je našim čtenářům k dispozici, je on-line katalog. V tomto katalogu lze hledat všechny dokumenty fondu naší knihovny. Po přihlášení se navíc čtenář dostane do svého čtenářského konta, kde si může zkontrolovat a případně prodloužit vypůjčené knihy. Z konta čtenáře, lze také rezervovat knihu, která je aktuálně vypůjčená, případně odložit z poličky či právě odložit do knihoboxu, který jsem zmiňovala výše. V našem on-line katalogu jsou čtenářům k dispozici také elektronické knihy (E-knihy), které jsou k okamžitému zapůjčení právě přes konto čtenáře. E-kniha se čtenáři po zapůjčení v on-line katalogu knihovny stáhne do aplikace Palmknihy a je pak mu pak k dispozici v jeho čtečce knih po dobu jednoho měsíce. Po uplynutí této doby se kniha ze zařízení automaticky smaže.

Všechny bezkontaktní služby knihovny si pomalu získávají na oblibě. Věříme, že našim čtenářům zjednoduší život. Díky tomu, že tyto služby nejsou zcela vázány na provozní dobu knihovny, jsou přístupné i čtenářům, kteří mají problém se do knihovny dostavit osobně. Snažíme se naše služby neustále zlepšovat a budeme moc rádi za každou odezvu či námět na zlepšení. Veškeré informace naleznete na našich webových stránkách (mkostrov.cz), případně se můžete zeptat osobně, telefonicky, formou e-mailu či využít chat na webových stránkách, Messenger, nebo WhatsApp.

 

Těšíme se na vaši návštěvu

kolektiv MK Ostrov

 

 

 

Pro více informací kontaktujte:

Městská knihovna Ostrov, p. o., Mgr. Jana Skůrová

tel.: 354 224 991, mob.: 775 972 100, e-mail: skurova@mkostrov.cz

 

Článek se nachází v archivu.

Vydáno: 14. 06. 2023

Klíčová slova: tisková zpráva, bezkontaktní, služby, knihovna, Ostrov

Provozní doba

Pro dospělé, Čítárna
8:00-12:00 13:00-18:00
Pro mládež, Hudební
9:00-12:00 13:00-18:00
Klubovna
13:00-18:00

Zobrazit celou provozní dobu

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu
Zdroje
O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.

Prohlášení o přístupnosti.