CZE | ENG | DEU

Zámecký park 224, 363 01 Ostrov

Městská knihovna Ostrov - Logo

Akce a projekty

PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY

O letních prázdninách pořádáme dva turnusy příměstských táborů. Jeden v červenci, druhý v srpnu, a to pro děti od 6 do 12 let. Po celý týden je připravený zajímavý program, který vyvrcholí vždy v pátek odpoledne vernisáží pro rodiče, kterou si připravují samy děti. 

Malá ochutnávka

1. turnus 2019

2. turnus 2019

 

NOC S ANDERSENEM

Každý rok se i naše knihovna zapojuje do akce Noc s Andersenem, která se koná na počest Mezinárodního dne dětské knihy. Ten se každoročně připomíná 2. dubna, což je den narození známého pohádkáře.

Pro děti připravujeme nocování v knihovně, které je plné dobrodružství v podobě stezky odvahy, her, soutěží, čtení pohádek a příběhů, filmů a spousty jiné zábavy...

Každý rok je jiné téma, tudíž i děti, které s námi již jednou nocovaly, se nemusí bát, že by se další rok nudily.

O přihlášku si u nás může říci řádný čtenář knihovny, a to většinou až v únoru. Celý rok pozorujeme kdo by si to zasloužil a poté dáváme nabídku.

Ročník 2018

Informace pro rok 2019

 

KNIHOMOLENÍ

Soutěž je určena všem registrovaným čtenářům do 15 let.

Cílem soutěže je nasbírat co nejvíce knihomolů (naše knihovnická měna), za které si pak čtenář může nakoupit v našem malém obchůdku. Obchůdek pravidelně doplňujeme a odměnu si tam najdou všechny věkové kategorie.

Knihomoli se získávají za návštěvu knihovny a výpůjčku, za splnění úkolu, o který si dítě řekne u knihovnice, za správnou odpověd na otázku, která je vždy od pondělí do neděle tady na webu a za správnou odpověď na bonusovou otázku, která je pouze ve středu u knihovnice v Oddělení pro mládež. V neposlední řadě lze knihomoly získat i za přečtení doporučených knih od knihovnic, jejichž seznam najdete též v Oddělení pro mládež.

 

KAMARÁDKA KNIHOVNA

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Klub dětských knihoven SKIP každým rokem vyhlašují soutěž o nejlepší knihovnu pro děti (= oddělení pro děti ve veřejné knihovně) s názvem Kamarádka knihovna.

Letos byl vyhlášen již 7. ročník této soutěže a naše Oddělení pro mládež se samozřejmě přihlásilo. Rozdávali jsme dětem vysvědčení, která jsou základním kamenem pro hodnocení oddělení. Děti hodnotí vzdálenost knihovny od bydliště, vybavenost fondu, vzhled oddělení a spousty dalších věcí. Známkují stejně jako ve škole na stupnici od 1 do 5.

Dále probíhá hodnocení knihovny formou osobní návštěvy poroty a dalších kritérií.

Více informací o soutěži naleznete ZDE.

 

KNÍŽKA PRO PRVŇÁČKA , PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE

Jsme zapojeni do projektu "Knížka pro prvňáčka", který je určen pro první ročníky základních škol. Projekt je o spolupráci knihovny se školou a rodiči. Děti navštíví knihovnu minimálně dvakrát do roka s paní učitelkou. Při první návštěvě obdrží Deníčky naruby, do kterých zapisují, (nejdříve rodiče, poté samy děti) co přečetly a jak dlouho četly. Na konci května odevzdají deníčky zpátky do knihovny, knihovnice je zkontrolují a na tomto základě je dítě  slavnostně pasováno na čtenáře. Jako odměna je pro děti připravená speciálně vydávaná kniha přímo pro ně. Každý rok je jiná a žádná z knih se dalších pět let nemůže vydávat, tudíž mají děti opravdu ojedinělý kousek do své domácí knihovničky. Děti jsou pasovány králem a královnou, za doprovodu dvorních dam a rytíře.

Více informací o projektu

Fotogalerie 2018

 

ŘÁD ZLATÉ KNIHY

Řád zlaté knihy je pokračování Deníčků naruby, ale tentokrát pro druhé třídy. Děti už samy čtou a samy zapisují do deníčků. Podmínky platí stejné jako u pasování. Musí minimálně dvakrát navštívit knihovnu se školou a musí na konci května odevzdat vyplněný Deníček naruby. Když toto všechno splní jsou v červenci děti povýšeny do Řádu zlaté knihy už jako velcí čtenáři. Odnášejí si od nás pamětní list a upomínkovou drobnost.

Fotogalerie 2018

 

POHÁDKOVÉ MALOVÁNÍ A ZPÍVÁNÍ

V rámci FOH (Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana) pořádáme soutěž pro mateřské školky a třetí ročníky základních škol. Děti z mateřských školek mají za úkol vytvořit obrázek a připravit si krátké představení vždy na téma daného ročníku festivalu. Žáci třetích tříd si musí připravit písničku a malé představení na to samé téma. V pátek, po oficiálním zakončení FOH, se všichni sejdeme v domě kultury, kde děti představí porotě své výtvory a svá představení. Porota poté vybere vítěze, předají se odměny a celá akce se zakončí kulturním programem pro všechny. V posledních letech nám dělá program vynikající ilustrátor dětských knih Adolf Dudek.

Ročník 2018

 

VÁNOČNÍ STROMKOVÁNÍ

Soutěž pro školní družiny o nejkrásnější vánoční stromeček. Po celý listopad vyrábějí děti ze školních družin ozdoby na stromečky. Začátkem prosince si každá družina ozdobí svůj stromeček v zámeckém parku. Po celý prosinec je spuštěné internetové hlasování a také se může hlasovat přímo v knihovně. V lednu se uzavírá hlasování a slavnostně se vyhlašují vítězové. Děti si hlavní odměnu odnášejí do družiny a na všechny zúčastněné čeká divadelní představení.

Ročník 2018

 

LOUČENÍ S PRÁZDNINAMI

Vždy poslední pátek v srpnu pořádáme rozlučku s prázdninami pro všechny. Pro děti jsou připravené soutěžní stanoviště, kde za splnění úkolu získávají korálky, za které si pak nakoupí v našem knihovnickém obchůdku něco, co se jim líbí. Pro rodiče jsou připraveny stánky s občerstvením a krámky s drobnostmi. Odpolední program je naplněn různými divadly, kouzelníkem a například i koncertem. Každý rok vybíráme jiné téma, do kterého vše ladíme. Od roku 2017 jsme přidali i fotosoutěž, která probíhala na našich facebookových stránkách.

Fotogalerie 2018

 

ZOO PLZEŇ

Každý rok mohou děti soutěžit o volné vstupenky do plzeňské zoo.

Soutěž začíná začátkem roku a trvá až do prosince. Děti mají za úkol nasbírat dvanáct razítek za to, že si půjčí a prostudují knihu o zvířatech nebo přírodě jako takové. Po nasbírání razítek se karta zašle do ZOO Plzeň a čeká se zda přijde odměna či ne.

 

 

 

 

Poslední aktualizace stránky: 27. 02. 2019 10:59

Tisková verze stránky

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu

Zdroje pro vás

O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.